Патріотичне виховання

Патріотичні почуття дітей дошкільного віку засновуються на їх інтересі до найближчого оточення (сім'ї, батьківського дому, рідного міста, села), яке вони бачать щодня, вважають своїм, рідним, нероз­ривно пов'язаним з ними.

Патріотизм як моральна якість має інтегральний зміст. З огляду на це в педагогічній діяльності ми поєднуємо такі види роботи з дітьми, як:

•  ознайомлення дітей з явищами суспільного життя та наро­дознавство;

•  ознайомлення з мистецтвом та образотворча діяльність;

•  організація практичної діяльності дітей — праця, спостере­ження, ігри тощо;

•  відзначення національних та державних свят.

Основними напрямами патріотичного виховання дітей є:

•     формування уявлень про сім'ю, родину, рід і родовід;

•     ознайомлення з явищами суспільного життя;

•     формування знань про історію держави, державні символи;

•     ознайомлення з традиціями і культурою свого народу формування знань про рідний край.

Звісно, почуття любові до Батьківщини, поваги до свого наро­ду, його історії, усвідомлення себе часткою великої і давньої нації мають формуватися з раннього дитинства, «вбиратися з молоком матері». Та найсприятливішим для початку систематичного патрі­отичного виховання є середній дошкільний вік, коли особливо ак­тивізується інтерес дитини до соціального світу та суспільних явищ. форми і засоби виховання, зокрема:

•  екскурсії вулицями рідного міста, до історичних пам'яток, визначних місць;

•  розповіді вихователя відповідного змісту;

•  бесіди з цікавими людьми;

•  узагальнювальні бесіди морально-етичної тематики;

•  розглядання ілюстративних матеріалів;

•  читання та інсценування творів художньої літератури;

•  зустрічі з батьками у дошкільному закладі та за його межа­ми, наприклад, за місцем роботи;

•  спільні з родинами виховні заходи — День сім'ї, Свято ба­бусь тощо.

У дошкільному віці діти залюбки беруть участь у народних свя­тах і обрядах, пізнаючи їх зміст, розвиваючи художні здібності, на­вички колективної взаємодії. При цьому вихователі не стільки пі­клуються про збагачення знань, скільки про їх емоційне засвоєння, розвиток почуттів дітей.

Бути Патріотом – означає любити материнську мову, свій дім, батьків і усіх людей, природу рідного краю, звичаї, шанувати традиції народу, людську працю, прагнути не лише зберігати духовні скарби народу, а й примножувати їх. Саме ці проблеми і є визначальними у громадському вихованні дітей дошкільного віку.

Патріотизм – це, образно кажучи, сплав почуття й думки, осягнення святині - Батьківщини – не тільки розумом, а й передусім серцем…

Патріотизм починається з любові до людини.                                                                              Патріотизм починається з колиски
(Василь Сухомлинський)

«Патріотизм – серцевина людини, основа її активної позиції» (В.О. Сухомлинський)

Рекомендації для батьків.

Якщо дитина в дитинстві відчує почуття жалю до іншої людини, радість від хорошого вчинка. Гордість за своїх батьків, захоплення від причетності до прекрасного, подвигом, вона набуває емоційного досвіду. Тим самим прокладається шлях до асоціації емоційного характеру, а це являється основою фундаментом біль глибоких почуттів , умовою повноцінного емоційного розвитку людини.

Виховання маленького патріота починається з найближчого               для нього – рідного дому, де живе, дитячого садка.
        Звертайте увагу дитини на красу рідного міста .
           Під час прогулянки розповідайтейте, що знаходиться на вашій вулиці, поговоріть про значення кожного об’єкту.
         Дайте уявлення про роботу громадських установ: пошти,  супермаркету, банку і т. д. Спостерігайте за роботою            працівників цих закладів, зверніть увагу до цінності їх праці.
Разом з дітьми приймайте участь у благоустрої та                озелененні свого двору.
        Розширюйте власний світогляд.
           Вчіть дитину вірно оцінювати свої вчинки та вчинки інших.
          Читайте дитині книжки про Батьківщину, її героїв,                            про традиції та культуру свого народу і т.п.
          Заохочуйте дитину до бажання підтримувати порядок,                  зразкову поведінку в громадських місцях.