Сторінка вчителів -логопедів

Логопедична робота з дошкільниками будується на основі логопедії – спеціальної педагогічної науки про попередження та подолання недоліків мовлення. Метою даної роботи є формування нормального мовлення дошкільника,що в свою чергу є запорукою повноцінного розвитку мислення.

Логопед сприяє попередженню розладів мовлення, допомагає природньому прагненню дитини подолати вікові, а іноді і патологічні недоліки мовлення, розробляє та вдосконалює методи роботи у відповідності з можливостями та потребами дитини.  Для правильного виховання мовлення дитини важливою є не лише фізіологічна та психологічна основа, а й вікові особливості її розвитку, це  допомагає батькам  правильно формувати мовлення дитини. Знаючи це, батьки не вимагають непосильних вимог до звуковимови, позбавляються необґрунтованої тривоги щодо мовленнєвого недорозвинення.
Вади мови можуть негативно впливати на фонематичне сприймання, що може зумовити вади читання та письма. Ось чому формування правильних фонематичних уявлень у дітей спирається як на чітку правильну артикуляцію, так і на добре розвинене слухове сприймання звуків мови. Отже робота над звуковою культурою мови охоплює не тільки виховання чистої, правильної вимови, ясної дикції, виразної мови, а й виховання і розвиток у дітей фонематичного сприймання.   Логопедичній роботі в дитячому садку сприяє основна форма діяльності дітей – гра. Мовними іграми можна досягти великих успіхів в усуненні мовних вад.

Вплив дрібної моторики на розвиток мовлення

Важливою частиною роботи з розвитку дрібної моторики є пальчикова гімнастика. Ці ігри дуже емоційні, їх можна проводити повертаючись з дитячого садка, сидячи в черзі до лікаря, у транспорті та, звичайно, вдома. Вони дуже захоплюючі і сприяють розвитку мовлення та творчої діяльності. “Пальчикові ігри” начебто відтворюють реальність навколишнього світу – предмети, тварин, людей, їх діяльність, явища природи. В ході “пальчикових ігор” діти, повторюючи рухи дорослих активізують моторику рук та мовлення.
“Пальчикові ігри” – це інсценування яких-небудь рифмованих розповідей, казок з допомогою пальчиків. Багато ігор потребують участі обох рук, що дає можливість дітям орієнтуватися в поняттях “праворуч”, “ліворуч”, “вгору”, “вниз” і т.п. На початку та вкінці гри необхідно включати вправи на розслаблення, щоб зняти зайве напруження у м’язах. Це може бути поглажування від кінців пальців до долоні, легке потрушування, помахування руками.

Моя сім’я

Цей пальчик – мій дідусь,
Цей пальчик – моя бабуся,
Цей пальчик – мій татусь,
А оцей - моя матуся,
Ну, а цей маленький – я,
Ось уся моя сім’я

(Почергове згинання пальчиків починаючи з великого)

Хованки

Пальці в хованки всі грались
Ось так, ось так,
В кулачки всі заховались,
Ось так, ось так.

(Ритмічно згинати та розгинати пальці, покрутити кулачком)

Сорока

Сорока білобока
Кашу варила
Діточкам давала.
Цьому дала,
А цьому не дала:
Ти дрова не рубав
І води нам не давав,
Ти і піч не натопив
І нічого не поїв.

(Вказівним пальцем правої руки водити по долоні лівої. Згинати почергово кожний палець, крім мізинця. Згинати і розгинати всі пальці в ритмі потішки)

Зайці

Скаче зайчик перший
Під високою сосною,
А під другою сосною,
Скаче зайчик другий.

(Вказівний і середній пальці правої руки підняті вгору, всі інші випрямлені і з’єднані. Долонею правої руки тримати вертикально вгору. Пальці широко розставлені. І так само іншою рукою)

Соління капусти

Ми капусту порубали,
Свіжу моркву натирали,
Ми капусту посолили,
З неї соку надушили.

(Різки рухи прямими кистями рук, пальці з’єднані, долоні прямі. Почергові рухи рук до себе і від себе. Пальці стиснуті в кулаки. Кінчики пальців обох рук зібрані разом, імітуємо посипання сіллю. Інтенсивно стискаємо пальці обох рук в кулаки)

Коза і козенята

Іде коза рогата,
Коза бородата,
Козенятко спішить,
Дзвоником дзвенить.

(Вказівний і мізинець правої руки вгору. Інші притиснути до долоні. Вказівний і мізинець палець вгору. Пальці долоні прямі, з’єднані з великим, опущені до низу)

Замок

На дверях замок висить,
Ми його відкриєм вмить.
Постукали, покрутили
І легесенько відкрили.

(Ритмічні швидкі з’єднання пальців обох рук в замок. Пальці зціплені в замок, руки тягнуться в різні сторони. Рухи зціпленими пальцями від себе, до себе. Пальці зціплені біля долонею постукують один одного. Пальці розціплюються, долоні в сторони.)